Suvi on parim aeg, mil lapsega lustida ja mängida, seda eriti vabas õhus. Mida teha, kui kõik ideed on otsas ja mängud ära mängitud? Mänguterapeudid Eva Näf Karukliinikust ja Jana Mikk (janateraapia.ee) jagavad paljud häid nippe. Mängude osas jagas mõtteid ka tütar Sandra.
Puhkus on just see aeg, kui vanemal ja lapsel on päriselt võimalik koos olla ja saada rohkem osa teineteise maailmast. Vanemaga koos mängimine ja ühise aja veetmine, nali ja naer on need, mis liidavad ja aitavad luua head tunnet ja armsaid mälestusi. Oluline on meeles pidada, et lisaks meeldivale ajaveetmisele, on mängimine lapse jaoks ka töö, mille käigus ta katsetab, uurib, avastab, õpib ja teeb järeldusi nii iseenda, vanemate, piiride, suhete ja maailma kohta. Vanemale on see aga võimalus saada osa enda lapse sisemaailmast. See on suur väärtus.
Mängimise võimalusi on erinevaid ja lapsed võivad vajada neid omal moel kõiki. On hetki, kus otsitakse just põnevust, mängulusti, enese proovilepaneku võimalusi, avastamisrõõmu, imetlust ja on neidki hetki, kus otsitakse ühenduskohti ja lihtsalt lähedust.
Kuigi ühiste tegemiste võimalusi on tohutult, siis mängude klassika nagu pallimängud, keksuhüppamised, peitus, kull, ukakas ning paljud teised, on aegumatud. Tavaliselt on need laste omavahelised tegemised, kuid eriti ägedaks teebki need tuttavad mängud just see, kui lapsed saavad neid koos vanemaga mängida. Koos lustimine annab neile mängudele teise kaalu.
Vähe on lapsi, kes vahel kogu hingest lusti ja põnevust ei naudi. Väike võistlus meeskonnas või eraldi tiimides annab ka parema võimaluse toetada neid, kes seda rohkem vajavad.
Ära ei tohiks unustada ka pildistamist ja ühiste mälestuste loomist, salvestamist ja hoidmist, mison nii oluline, sest kasvades mäletavad lapsed sageli tunnet, mis neid mingi hetkega ja mälestusega seostub ja on imeline, kui sellest on olemas ka pilt või midagi muud käega katsutavat. Pilte saab teha väga erinevaid. Lisaks niisama erinevate tegemiste jäädvustamisele ja eelpool mainitud varjudest tehtud piltidele, saab teha ka näiteks endi nägudest tagurpidi vigurpilte. Sellistel piltidel jääb su suu ikka suuks, kuid läheb pildile tagurpidi, silmad ja nina saab joonistada või kleepida lõuale, pikemad juuksed saab kinnitada ka lõua ümber patsiks või lahtiselt sättida, lisada võib ehteid ja muid elemente. Sedasi võib saada päris lõbusaid pilte, ka perepilte.
Ühiseid mälestusi on armas jäädvustada ka näiteks pudelisse või purki – peotäis rannaliiva või kivikesed ja rannakarbid saab pista pudelisse koos veega. Sinna võib lisada ka sädelust ja muid väiksemaid asju, mis vees ei lagune. Seda võib olla armas vaadata ja ka loksutada-raputada, et näha, kuidas mälestus seal vee sees oma elu elab ja armsaid hetki meenutab. Kivikestele saab ka kirjutada ja joonistada, teha neist putukaid ja päikeseid, kujutada neil emotsioone, mis selles päevas olid. Võimalusi on nii palju!
Palju häid ideid suvisteks mängudeks
- Lase fantaasial lennata! Loo legendiga aarete kaart ja otsige koos peidetud varandusi nii toas kui õues. Samamoodi saab mängida asjade peitust ja lihtsalt otsimise asemel saab olla kaasas ning anda märku kas külm-soe-kuum või leppida kokku märgid või näoilmed, mis vihjeid annavad. Minge koos matkama ja mõtelge juurde lugusid muinasjututegelastest, keda te oma teel kohtate või uudistega ringi enda kodukandis, vaadelge taimi ja loomi-linde, kes teie lähedal elavad.
- Kolige mänguasjadega õue! Näiteks kuuma ilmaga jäätage topsi sisse mõni saurus või mänguputukas, kelle „koorumisele“ kaasa aidata. Mänguasjadega, kes suudavad näiteks liiva sisse jätta jälgi, saab teha jälgede mõistatamise mängu. Liivapeitus mänguasjadega või pimesi liiva sisse peidetud asjade äraarvamine võib omajagu lusti pakkuda. Millal sa viimati liivalossi ehitasid ja vallikraavi märja liiva sisse rajasid?
- Vedage puude ja muude asjade vahele nöörid, leidke eesmärk ja mängige võimatut missiooni „laserkiirte“ vahel ronides ja roomates nii, et nende vastu ei puutu. Selles mängus saab tekitada juurde tasemeid ja raskusastmeid, teha koostööd. Takistusradasid saab ehitada teisigi. Vana hea laavamäng või „joontele ei tohi astuda“ või vastupidi, pakuvad omajagu põnevust. Loovalt lähenedes saab leida lahendusi ka võimatuna näivas olukorras ja vajadusel mudeldada hätta jäänud lapsele, kuidas ta saab olukordi lahendada.
- Tehke kummikuviskamise võistlus või pange maha kausid ja ämbrid ning mängige pehmete mänguasjadega „diskgolfi„. Visake mänguasjadega täpsust või riputage üles rõngad, millest tuleb asju läbi visata. Ärge kaotage meelega, et laps saaks igal juhul võita, sest ka kaotamist tuleb õppida, kuid kui tundub, et lapse väike edumaa on oluline selleks, et koos saaks juubeldada ka tema osavuse üle, siis see on igati sobiv.
- Kuuma ilmaga armastab enamus lapsi vett. Vees sulistamine ja veesõja pidamine on vahva võimalus, kuid põnevust saab lisada ka liulaskmisega. Selleks leia suurem kiletükk (nt kasvuhoonekile), laota see maha ja viska kile peale parajas koguses vett ja liurada ongi valmis. Võta hoogu ja libise!
- Natuke ohtlikud mängud on just need, mis laste enesekindlust arendavad. Väikesed haigetsaamised ja kukkumised käivad kasvamise juurde ja on olulised kogemused. Seega võib lastega koos turvaliselt ka turnida, näiteks puude otsas mängida, et te olete piraadid kõrgel laevamastis ja seilate kõigis meredes? Või olete otsaga juba kosmoses?
- Kuigi kõiksugu ehitamised ja ka lammutamised aitavad lapsel proovile panna insenerioskused. Kui plaanis on onn, koobas, maja, loss või kindlus, siis sellistel hetkedel võib olla paras hetk unustada mõneks ajaks korras tuba ja ehitada kõigest käepärasest. Kiirustama ei pea ka selle korda sättimisega, sest äkki on hoopis äge selles rajatises ka lõunat süüa? Ööbida? Onne saab ehitada ka rõdule ja õue ning äkki isegi puu otsa või lameda garaaži katusele, et augustiöös tähtede sadu koos vaadata? Ehitada võib ka pisemaid asju – näiteks pappkastist mänguautodele garaaži, karudele suvila või lõbustuspargi.
- Lastele enamasti meeldivad tegevused, mis pakuvad avastamisrõõmu ja imetlust - valgused, varjud, värvid, sädelused, iseliikuvad objektid, erinevad illusioonid, mis rõõmustavad, inspireerivad, ergutavad või tasakaalustavad ja rahustavad. Võimalusi on tohutult! Mõni näide - õues saab päikesevalguses tekkivate varjudele joonistada nägusid ja riideid. Sillutisele saab joonistada kriidiga, liivale sõrme või pulgaga. Ja varjule saab maas „pähe panna“ päris mütse ja „kätte anda“ erinevaid esemeid. Nii saab üheskoos teha ka ägedaid perepilte.
- Õhtuhämaruses saab taskulambivalgel seinale varje tekitada mänguloomadega, paberist välja lõigatud kujunditega, sõrmedega ja muul viisil. Maailma saab vaadata läbi värviliste filtrite ja prillide. Paberilehe keskelt saab välja lõigata mõne kujundi, näiteks ringi, südame või liblika ja siis käia looduses ringi ning erinevatel taustadel vaadelda, kuidas auk paberis elama hakkab. Ärge unustage teha pilte! Võimalusi on tõepoolest piiritult ja muidugi saab kõiki neid asju ka üksi teha, kuid koos ja jagatult on see kogemus ja mälestus suurem.
- Kes ütles, et kaisukarul või mõnel teisel Eriti Tähtsalt Tegelasel ei või olla just puhkuse ajal sünnipäev. Või pulmapidu? Selline päris mängupidu kohe koos kõige sinna juurde kuuluvaga? Või olenevalt lapse elus toimuvaga on vahel oluline mängida läbi ka matuseid – ka seda ei pea kartma ja keelama, sest selline mäng aitab lapsel paremini mõista asju, milles nende elukogemus on veel väike ja samal ajal uurida tavasid. Lastes lapsel mängu juhtida, on see lapse jaoks turvaline ja lisab see usaldust ka teievahelisele suhtele.
- Vahel on aga ka neid hetki, kus kõik, mida laps vajab, ongi lihtsalt lähedus. Laps võibki soovida sülle pugeda või lihtsalt varbad su külje alla lükata ja lihtsalt koos olla. Seda võivad soovida ka päris suured lapsed, sest füüsiline kontakt aitab tal paremini kontakti saada iseendaga. Ja sedasi mõnusalt istudes või pikutades võib lihtsalt olla, kuid võib ka rääkida maailma asjadest või unistada. Võib ka mõtelda välja uusi lugusid kasvõi sellest, mida meie koer või kass, akna taga lendav tuvi või pilv võiks meile rääkida. Need mõtted võib ka kirja panna või salvestada.
- Mõnus koosolemise võimalus on ka muusika kuulamine ja tantsimine. Saate koos kuulata lapse lemmikuid või kui laps tunneb huvi, siis jagada ka oma lemmikuid või neid, kes teile meeldisid, kui olite tema vanune. Muusika järgi saab ka liikuda ja tantsida. Näiteks võib laps teile ise samme ette näidata ja siis vastupidi. Äkki kujuneb nii välja mõni päris oma lugu ja tants, mida talvel jõuluvanale esitada või mugandatud kujul kasvõi autos olles laulda-liigutada.
- Uuesti mängude juurde tulles, siis klassikalised lauamängud on vahvad ja neile saab vürtsi lisada näiteks sellega, et leppida lapsega kokku, et täna mängime sinu reeglite järgi või teeme mõne mängu täiesti ümber. Näiteks saab õues maha tekitada suure kabelaua ja võta mänguasjad nuppudeks. Kui tavaliselt mängitakse täringuga Tsirkuse-tüüpi lauamänge laual ja trükitud mängualusel, siis sellise mängu saab vabalt ka ise teha nii loodulikest vahenditest käbidest ja kividest ja lilledest kui ka saab kasutada selleks mänguasju. Miks mitte kombineerida ka edasi- ja tagasihüppamisi mõne lõbusa väljakutsega. Ka täringu saab loovalt lahendada – näiteks viskan kausi suunas 10 käbi, mitu käbi jääb kaussi, nii mitu sammu saan käia.
- Kas ekraanimänge peaks vältima? Kui laps muidu ekraanimänge mängib, siis puhkus võib olla just see aeg, kus teha tutvust lähemalt sellega, mida laps seal teises maailmas teeb. Üsna tihti on lapsed ekraanimaailmas üsna omapead ja üksi isegi siis, kui teistega koos mängivad. Ekraanimänge ei pea kartma ja ilmtingimata vältima, vaid oluline on lisaks muudele ekraanivabadele tegevustele leida võimalusi koos ja kõrvuti mängimiseks. Eelkõige omab tähtsust sotsiaalne suhtlus, mis selle kõige taustal on. Lapsega koos mängides annab see võimaluse midagi uut koos avastada või annab lapsele võimaluse sulle midagi tutvustada ja näidata või on tal võimalus õpetada või õppida ka sinu käest midagi uut. Reaalses elus mängivad ju ka paljud vanemad ja need, kes ei mängi, saavad aimu, kuhu nende laps vahel nii väga ihata võib.
Kui kindlaid plaane ei ole, siis selleks, et suvi ja puhkus käest ei libiseks on ehk hea alustuseks koos maha istuda ja plaani pidada. Sellest võib isegi välja kasvada perekonna koosolekute traditsioon, sest asjad, mis on loodud hea tundega stressivabas õhkkonnas, kipuvad kinnistuma paremini, kui kiirel ajal suurest vajadusest tekkivad asjad. Puhkuseplaanide tegemine üheskoos, kui suuri plaane isegi ei ole, võib olla ikkagi üks tore seiklus üheskoos. Vahel on rõõmu ka pisikestest naljakatest plaanidest, mis on rutiinist väljas - näiteks esmaspäeval sööme me laua taga, kuid teisipäeval sööme laua all ja kolmapäeval sööme puu otsas ja nii edasi.
Tegelikult on kõige olulisem on olla koos, lihtsalt püsida hetkes, seda nautida, kuulata teineteist ja kui tundub sobiv, siis lasta fantaasial lennata.
Mõnusat suvist koosolemist, mängimist ja mälestuste loomist! Seda suve on vaid üks – tehke sellest üheskoos maailma parim suvi 2023!
Artikkel ilmus 02. juuli 2023 veebilehel https://perejakodu.delfi.ee